زیرساخت ابری

تاریخ آپدیت: 1401/10/18

زیرساخت به عنوان سرویس چیست؟

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) یک سرویس رایانش ابری است که در آن شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابری، سرورها را برای محاسبه و ذخیره در ابر اجاره می‌دهند. IaaS یکی از سه دسته اصلی خدمات رایانش ابری در کنار نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS) و پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) به شمار می‌رود.

در زیرساخت به عنوان سرویس کاربران می‌توانند هرگونه سیستم‌عامل یا برنامه را بر روی سرورهای اجاره شده بدون هزینه‌های نگهداری و عملیاتی آن سرورها اجرا کنند و به این وسیله در بسیاری از هزینه‌های جانبی صرفه‌جویی کنند. یکی از ویژگی‌های مهم این سرویس‌ها انعطاف‌پذیر بودن آنها است. به طوری که کاربر می‌تواند منابع خود را بسته به نیاز زیاد یا کم کند.

تحویل این سرورها به صورت لحظه‌ای است و کاربر می‌تواند از بین سیستم عامل‌های مختلف لینوکس و ویندوز هرکدام را که می خواهد انتخاب کند. علاوه براین کاربر  می‌تواند هر نرم افزاری را که می‌خواهد تنها با یک کلیک نصب شده روی سرور تحویل بگیرد و بعد از دسترسی به سرور نرم افزار مورد نظر را اجرا کند.

تغییر سیستم عامل و نرم افزار در این نوع سرورها به عهده خود کاربر است و فقط چند دقیقه زمان نیاز است تا پلتفرم جدید جایگزین پلتفرم قدیمی شود. هر زمان که کاربر نیاز داشت می تواند از سرور خود بکاپ گرفته و یا از روی بکاپ گرفته شده یک سرور جدید ایجاد کند.  IaaS علاوه‌بر تمام آنچه گفتیم، به شما این امکان را می‌دهد تا فقط برای یک منبع خاص تا زمانی که به آن نیاز دارید، هزینه پرداخت کنید (Pay as you go).

زیرساخت ابری، راهکاری مناسب برای کاهش هزینه‌ها

شرکت‌های مختلف به جای صرف هزینه‌های زیاد و خرید و تجهیز زیرساخت‌های خود می‌توانند تمام امکانات را از یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری اجاره کنند. به این صورت، از هزینه اولیه تا حق مالکیت و نگهداری زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود جلوگیری می‌کنند و در عوض هنگام استفاده از آن به راحتی هزینه آنچه را که استفاده می‌کنند پرداخت می‌کنند. در طرف مقابل هم شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابر، خدمات خود را به طیف زیادی از مشتریان ارائه می‌دهند.

فلکس چیست؟

فلکس نام محصول زیرساخت ابری ایران‌سرور است. در حال حاضر کاربر می‌تواند با مراجعه به پنل ابر ایران‌سرور اقدام به خرید این محصول کرده و بعد از تحویل سرور کار خود را آغاز کند. کلمه فلکس یا Flex از Flexible گرفته شده و به این معناست که این سرورها قابلیت انعطاف‌پذیری دارند و می‌توان میزان منابع روی این سرورها را افزایش یا کاهش داد.

تفاوت فلکس و فلکس گرافیکی

فلکس (Flex) و فلکس گرافیکی (Flex-GPU) یک تفاوت اساسی باهم دارند و آن هم وجود کارت گرافیک در سرورهای فلکس گرافیکی است که کمک زیادی در پردازش داده‌های روی این سرورها می‌کند. کارت‌های گرافیک Geforce RTX 2080TI و Geforce RTX 3090 دو نوع از کارت‌های قدرتمند هستند که کمک زیادی در پردازش داده‌ها می کنند. این سرورها به درد افرادی می‌خورد که از نرم افزارهای گرافیکی مثل Cinema4d، 3DMax و… استفاده می‌کنند. برای رندرگیری فایل‌های سنگین گرافیکی دیگر نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت نیست و کاربر می‌تواند با خرید ساعتی این سرورها به راحتی پردازش‌های گرافیکی مورد نظر خود را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد و بعد از استفاده منابع را آزاد کند تا شخص دیگری از این منابع استفاده کند.