آموزش GitLab

تاریخ آپدیت: 1401/10/19

مقدمه

 

GitLab ابزاری برای چرخه زندگی دواپس (DevOps) مبتنی بر وب است که یک ویکی مدیر مخزن Git را فراهم می کند و ویژگی های خطوط ارتباطی، ردیابی مسئله و CI / CD را با استفاده از لایسنس اوپن سورس که توسط GitLab Inc بوجود آمده است، تهیه کرده است. این نرم افزار توسط Dmitriy Zaporozhets اوکراینی و والری سیزوف ساخته شده است و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری از جمله سیسکو، آی بی ام، سونی، مرکز تحقیقاتی ژلیچ، ناسا، علی بابا، آموزش های O’Reilly، اوراکل، Leibniz-Rechenzentrum (LRZ)، CERN، XFEL، Boeing، Autodata، اروپایی NVIDIA و SpaceX و بنیاد گنوم استفاده می شود.

 

در ابتدا با کد روبی نوشته شده بود و بعضي از قسمت ها بعداً در گو (Go) بازنویسی شدند، در ابتدا به عنوان یک راه حل مدیریت اوپن سورس برای همکاری با تیم خود در زمینه توسعه نرم افزار ایجاد شد. بعداً به یک راه حل یکپارچه که شامل چرخه عمر توسعه نرم افزار و سپس به کل چرخه زندگی DevOps، تبدیل شد. پشته تکنولوژی فعلی آن شامل روبی آن ریلز (Ruby on Rails)، گو (Go) و ویو جی اس (Vue.js) می باشد.

 

GitLab آشکارا اطلاعاتی را در مورد بیشتر شرکت ها به اشتراک می گذارد و بصورت پیش فرض عمومی است، به این معنی که پروژه ها، استراتژی، جهت و معیارهای آن بطور آشکار مورد بحث قرار می گیرد. گیت لب یک مدل توسعه هسته ای که عملکرد اصلی آن تحت مجوز (MIT) است در حالی که قابلیت های اضافی که تحت مجوز اختصاصی منتشر می شود، دنبال می شود. GitLab اولین تکشاخ اوکراینی است که بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد.

نام کاربری و رمز عبور ورود به GitLab چیست؟

یوزر پیشفرض ورود به گیت لب  root بوده و پسورد آن در مسیر ذخیره شده است.

cat /etc/gitlab/initial_root_password