آموزش Docker

تاریخ آپدیت: 1401/10/19

داکر (Docker) یک پلتفرم متن باز است که بر مبنای سیستم عامل لینوکس راه‌اندازی شده و به زبان GO نوشته شده است. در پاسخ به سوال داکر چیست، خیلی ساده می‌توان گفت، وسیله ای است که می‌تواند فرایند ایجاد، پیاده سازی و اجرای application ها را با استفاده از Container ها بسیار ساده کند.

داکر امکانی را فراهم آورده است که پروسه‌ها و نرم‌افزارها به صورت مجزا در محیط کاملا ایزوله‌ای بر روی کرنل لینوکس راه‌اندازی شوند؛ به این محیط و بستۀ ایزوله، کانتینر (Container) می‌گویند.

 کانتینر این امکان را برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها فراهم می‌کند که یک برنامه را با تمام ماژول‌ها و کامپوننت‌های وابسته آن (مانند کتابخانه‌ها، توابع و …) یکی کرده و به صورت یک پکیج درآورند تا آن برنامه تولید شده در پلتفرم‌ها و سیستم‌های مختلف بدون مشکل اجرا شود. 

داکر چیست

بر روی ایمیج داکر ابر ایران سرور میتوانید به Docker و Docker-compose نصب شده بر روی سیستم عامل Ubuntu 20.04 دسترسی داشته باشید و چالشی از بابت نصب این سرویس ها بر روی سیستم عامل به دلیل تحریم را نخواهید داشت.

همچنین برای افزایش سرعت و دور زدن تحریم هنگام pull کردن Docker Image ها میتوانید ریپازیتوری داکر ایران سرور را مطابق آموزش زیر بر روی داکر تنظیم کنید:

https://mirror.iranserver.com/docker/