کلید SSH چیست؟ چطور آن را فعال کنم؟

تاریخ آپدیت: 1401/10/18

ایجاد ارتباط در سطح اینترنت و شبکه، از راه‌های مختلفی انجام می‌شود. اما تعیین راهی امن که سطح امنیت را بالا ببرد و از داده‌های کاربر در مقابل انواع نفوذها جلوگیری کند، نیاز به استفاده از پروتکلی مثل SSH دارد. کاربرانی که پیش از این از زیرساخت‌های ابری استفاده کرده باشند، حتما این اصطلاح را شنیده‌اند. کلید SSH (Secure Shell) یک عامل ایجاد ارتباط امن در IaaS به شمار می‌رود.

SSH Key چیست؟

کلیدهای SSH سیستمی است که بیشتر در سرورهای مجازی و ابری استفاده می‌شود و یک ارتباط امن را برای شما به وجود می‌آورد.
SSH Key نوعی رمزگذاری است که امنیت را نسبت به انواع دیگر بالا برده و احتمال شکسته شدن رمز تقریبا نزدیک به صفر است. در این نوع رمزگذاری از دو رشته کد به عنوان رمز استفاده می‌شود. نوع اول public یا عمومی و نوع دوم Private یا خصوصی است. رمز عمومی به اشتراک گذاشته می‌شود و همه آن را می‌بینند، اما رمز خصوصی دیده نمی‌شود و برای همگام‌سازی با رشته اول تولید شده است.
در SSH Keyها رشته‌ای طولانی از رمز وجود دارد که شامل کاراکترهای مختلف می‌شود و همین تعداد بالا یکی دیگر از نقاط قوت این کلیدها به شمار می‌رود.

چطور SSH Key را فعال کنیم؟

برای این کار بعد از ورود به حساب کاربری، از سایدبار سمت راست روی IaaS کلیک کرده و از زیر منوی آن کلید SSH را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه وارد پنجره‌ای می‌شوید که لیست تمام کلیدهای شما در آن دیده می‌شود. در صورتی که مایل بودید می‌توانید هرکدام از این گزینه‌ها را پاک و یا یک کپی از آن تهیه کنید.

توجه داشته باشید که کلید SSH محدود به منطقه جغرافیایی است.

برای اضافه کردن یک کلید جدید می توانید روی «افزودن کلید» کلیک کنید. حالا کلیدی که از قبل تولید کردید را وارد کرده و یک عنوان برای آن انتخاب کنید.

 

در نهایت روی افزودن کلید کلیک کنید.