شیوه استفاده زیرساخت ابری

تاریخ آپدیت: 1401/10/18

آشنایی با بخش‌های مختلف پنل زیرساخت ابری

با ورود به حساب کاربری از سایدبار سمت راست، روی «IaaS» کلیک کنید و بعد از آن یکی از محصولات را انتخاب کنید تا سرویس‌هایی که دارید را ببینید. تمام محصولات در دسته‌های زیرساخت ابری، زیرساخت ابری گرافیکی، زیرساخت ابری اختصاصی و دیسک ابری دسته‌بندی شده است. با کلیک روی هرکدام از محصولات، در صورتی که قبلا خریدی کرده باشید، فهرستی از محصولات را مشاهده خواهید کرد.

فهرست سرویس‌ها

در این جدول فهرستی از تمام سرویس‌هایی که از گذشته تا به امروز دارید، نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید پلن خریداری شده، پلتفرم نصب شده روی سرور، دیتاسنتر و وضعیت سرویس‌ها را مشاهده کنید.


وضعیت سرویس

هر سروری که دارید، دارای یک وضعیت است و هرکدام مفهومی دارد:

در انتظار پرداخت: این وضعیت به این معناست که کاربر سفارش یکی از محصولات کلود به صورت ماهیانه را کرده، منتها هنوز فاکتور صادر شده را پرداخت نکرده است. به محض پرداخت فاکتور وضعیت سرویس بروز می‌شود. این وضعیت تا 7 روز اعتبار دارد و در صورتی که فاکتور پرداخت نشود، سرویس کاربر حذف می‌شود.

در حال نصب: زمانی است که سفارش ساخت سرور ایجاد شده و سیستم در حال ایجاد سرور برای کاربر است.

خطا در نصب: زمانی که کاربر درخواست خود برای خرید سرور ابری را به ثبت رسانده است. در این زمان ممکن است به هر دلیلی در فرآیند نصب مشکلی پیش بیاید. در این زمان اگر بعد از گذشت 20 دقیقه از زمان سفارش هنوز سرور تحویل کاربر نشده بود، وضعیت سرور به حالت «خطا در نصب» تغییر حالت پیدا می‌کند.

فعال: وضعیتی است که کاربر می‌تواند از سرور استفاده کند.

در حال تغییر منابع: زمانی که کاربر اقدام به افزایش یا کاهش منابع می‌کند، این وضعیت به کاربر نمایش داده می‌شود. وضعیت در حال تغییر منابع فقط تا زمانی نمایش داده می‌شود که سرور کاربر به پلن جدید انتقال داده نشده است. به محض انتقال، وضعیت فعال نمایش داده می‌شود.

مسدود شده: سرویس کاربر به دلیل عدم پرداخت در این حالت قرار می‌گیرد. در این زمان اگر کاربر اعتبار خود را افزایش دهد و فاکتور خود را پرداخت کند، سرویس کاربر از این وضعیت به وضعیت «فعال» انتقال پیدا می‌کند.

برای سرویس‌های ساعتی، پس از آنکه اعتبار کاربر تمام شود و اعتبار خود را افزایش ندهد یا فاکتور صادر شده را پرداخت نکند.

برای سرویس‌های ماهانه، پس از آنکه زمان سرویس تمام شود و کاربر فاکتور تمدید را پرداخت نکند.

فعال و غیرفعال کردن سرویس زیرساخت ابری

با خرید سرویس و نصب سیستم عامل، سرویس شما به صورت خودکار در حالت فعال قرار دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید. اما غیرفعال کردن، در واقع همان لغو سرویس است. هر زمانی که دیگر نیازی به سرویس نداشتید، برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین آزاد کردن منابع می‌توانید سرویس خود را لغو کنید. برای این کار از صفحه مدیریت سرویس روی «لغو سرویس» کلیک کنید.

خاموش کردن (Power Switch)

در کنار کلید افزودن سرویس در صفحه مدیریت سرویس، آیکن «خاموش» قرار دارد که با هر بار کلیک روی آن می‌توانید ماشین را خاموش یا روشن کنید.

خاموش کردن با غیرفعال کردن چه تفاوتی دارد؟

شاید خیلی از کاربران فکر کنند غیرفعال کردن سرویس همان خاموش کردن است. اما اینطور نیست. یادتان باشد، خاموش بودن سرور با غیرفعال کردن آن کاملا فرق می‌کند. ممکن است شما برای زمانی که سرویس خود را نیاز نداشته باشید، آن را خاموش کنید و در این فکر باشید که هزینه آن محاسبه نمی‌شود. اما اینطور نیست. سرویس فقط در صورتی برای شما هزینه ندارد که آن را غیر فعال کنید. در صورت خاموش کردن چون همچنان منابع به شما اختصاص یافته و آزاد نیست، تمام هزینه‌ها محاسبه خواهد شد.

ریبوت کردن

برای ریبوت کردن باید روی آیکن فلش کلیک کنید. به این صورت می‌توانید سرویس خود را ریبوت کنید.

VNC Console

VNC مخفف Virtual Network Computing یک نرم افزار است که با کلیک روی آیکن آن اجازه دسترسی و مشاهده وضعیت سرور در هنگام قطعی سرور به شما داده می‌شود. شما در هر زمانی که خواستید می‌توانید با کلیک روی این گزینه وضعیت سرور خود را مشاهده و چک کنید.

Pause

این دکمه سرور شما را به حالت Pause می‌برد.

تغییر پلتفرم روی سرویس ابری

برای تغییر یا نصب مجدد سیستم عامل یا اپلیکیشن ابتدا وارد صفحه مدیریت سرویس شده و تب تنظیمات را انتخاب کنید. در این بخش می توانید پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی تغییر پلتفرم در پایین صفحه کلیک کنید. بعد از کلیک عملیات نصب شروع شده و دقایقی بعد کار نصب به پایان می‌رسد.

تغییر کلمه عبور

در صفحه مدیریت سرویس، تب نمای کلی، باکس مشخصات فنی، روی تغییر رمز کلیک کرده و در کادر باز شده رمز دلخواه جدید را وارد کرده و روز تغییر رمز کلیک کنید.

بکاپ

بعد از ورود به تب بکاپ، از صفحه مدیریت سرویس می‌توانید حداکثر دو بکاپ از سرویس خود بگیرید. برای این کار، ابتدا نام بکاپ مدنظر خود را وارد کرده و روی ایجاد بکاپ کلیک کنید.

لحظاتی را صبر کنید تا بکاپ ساخته شود. با رفرش کردن صفحه، اطمینان حاصل کنید بکاپ ساخته شده است.

 

تغییر منابع سرویس‌ها

برای تغییر منابع و افزایش یا کاهش منابع از تب تنظیمات در صفحه مدیریت سرویس، بخش تغییر منابع را انتخاب کنید. نحوه کار و اعمال منابع جدید به سرویس‌ها را در صفحه تغییر منابع به طور کامل شرح داده‌‎ایم.

دیسک ابری

برای قطع و وصل کردن دیسک، از طریق صفحه صفحه مدیریت سرویس، تب دیسک ابری این کار را انجام دهید.

تغییر نام سرویس

اگر می‌خواهید نام سرویس خود را تغییر دهید در باکس مشخصات فنی صفحه مدیریت سرویس می توانید این کار را انجام دهید.