فایروال چیست؟

تاریخ آپدیت: 1401/10/18

امنیت در راس مباحث فناوری است. با به وجود آمدن تکنولوژی‌های مختلف، تأمین امنیت محیطی برای این تکنولوژی‌ها ضروری به نظر می‌رسد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های کاربران، زمان تلاش برای تامین امنیت کافی برای اطلاعاتشان، پیدا کردن ابزارهای مناسب برای این کار است. یک راه حل دفاعی برای محافظت از داده‌ها کاربر را به سمت فایروال‌ها هدایت می‌کند. راه حلی ساده و موثر برای امنیت داده‌ها که از دسترسی غیر مجاز به شبکه جلوگیری می‌کند.

فایروال چیست؟

دیواره آتش یا فایروال، نرم افزار یا میان افزاری است که از دسترسی غیر مجاز به شبکه جلوگیری می‌کند. این ابزار ترافیک ورودی و خروجی را با مجموعه‌ای از قوانین برای جلوگیری از انواع تهدیدها بررسی می‌کند.
وجود فایروال‌ها برای سرورهای شما یک اقدام امنیتی مهم است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا روی سرورهای خود امنیت بیشتری داشته باشید، اما داشتن یک سرویس فایروال، امنیت صد در صد را برای شما به همراه نخواهد داشت. این دسته از فایروال‌هایی که برای سرویس ابری خود می‌خرید، مطمئنا تفاوت‌هایی با فایروال‌های سیستم‌ها دارد. در این نوع از فایروال‌ها فیلتر کردن در لایه‌های بالایی شبکه انجام می‌شود و این کار باعث کاهش استفاده از منابع سرور خواهد شد. ضمن اینکه فایروال شما قابل کنترل است.
بروزرسانی فایروال برای چند سرور خیلی سریع و راحت انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید از فایروالی که دارید در سرورهای جدیدتان هم استفاده کنید.

چطور یک فایروال اضافه کنیم؟

برای اضافه کردن Firewall بعد از ورود به حساب کاربری خود، از سایدبار سمت راست، روی IaaS کلیک کنید. از منویی که برای شما باز می‌شود، فایروال‌ را انتخاب کنید.

در صفحه جدید لیست تمام فایروال‌های شما دیده می‌شود که می‌توانید آنها را ویرایش یا حذف کنید. برای اضافه کردن قانون جدید روی آیکن چشم در ستون عملیات کلیک کنید. همچنین برای اضافه کردن یک فایروال جدید روی «افزودن فایروال» کلیک کنید.

پنجره جدید اطلاعات زیادی به شما می‌دهد و شامل دو تب است.

تب قوانین فایروال

در این صفحه اطلاعاتی مانند پروتکل استفاده شده، شماره پورت و شماره IP را می‌توانید مشاهده کنید. ضمن اینکه می‌توانید برای هرکدام از فایروال‌هایی که دارید یادداشت قرار داده و اطلاعاتی که نیاز دارید را در قالب یادداشت ثبت کنید. شما می‌توانید حداکثر 10 قانون برای هر فایروال تعریف کنید.

برای اضافه کردن قانون جدید روی «افزودن قانون» کلیک کرده و در پنجره ای که باز می شود ابتدا نوع پروتکل و سپس تنظیمات مربوط به هر قانون را اعمال کنید. این قوانین می‌توانند به ماشین‌های مختلف متصل شوند. اما باید توجه داشته باشید که هر سرویس تنها به یکی از این قوانین متصل خواهد شد.

تب سرویس‌های مرتبط

بعد از اینکه قانون یا قوانین خود را تعریف کردید، حالا باید آنها را به یک یا چند سرویس خود متصل کنید. برای این کار در همین صفحه روی تب سرویس‌های مرتبط کلیک کنید. به این صورت لیست تمام سرویس‌های شما به نمایش در می‌آید. برای اتصال فایروال به فلکس تنها کافیست روی یکی از سرویس‌هایی که دارید کلیک کنید.

چند لحظه صبر کنید تا سرویس شما به قوانینی که تعریف کردید متصل شود. بعد از اتمام کار وضعیت متصل شده به نمایش در می‌آید.