بکاپ چیست؟ چطور می‌توان بکاپ گرفت؟

تاریخ آپدیت: 1401/10/18

بکاپ یا همان نسخه پشتیبان یک کپی از داده‌های مهم است که در یک جای دیگر ذخیره می‌شود و در صورت حذف یا خراب شدن فایل اصلی قابل بازیابی است. در سرورهای ابری ایران‌سرور کاربر می‌تواند با استفاده از پنل مدیریت سرویس، خودش اقدام به گرفتن بکاپ کرده و نسخه‌های قبلی را در پنل مشاهده کند. ضمن اینکه کاربر می‌تواند برای هر مدت زمانی که نیاز داشت، این بکاپ‌ها را نگه داشته و از روی آن اقدام به خرید سرور جدید کند.

آیا گرفتن بکاپ هزینه دارد؟

در حال حاضر گرفتن بکاپ هیچ هزینه‌ای برای کاربر ندارد و کاربر مجاز به گرفتن دو بکاپ است. بعد از گرفتن بکاپ دوم کاربر اجازه گرفتن بکاپی را نخواهد داشت و زمانی می‌تواند بکاپ جدید از سرور خود بگیرد که حداقل یکی از بکاپ‌ها را پاک کند.

چطور می‌توان بکاپ گرفت؟

برای ایجاد یک بکاپ، باید وارد بخش مدیریت سرویس خود شوید. حالا تب بکاپ را انتخاب کنید.

در این صفحه شما می‌توانید برای سرویس خود یک بکاپ بسازید. برای این کار نام بکاپ را در کادر مربوطه وارد کرده و روی «ایجاد بکاپ» کلیک کنید. توجه داشته باشید که چند دقیقه‌ای را باید صبر کنید تا بکاپ شما ساخته شود.

برای بازگردانی بکاپ می‌توانید از طریق دکمه‌های پایین بکاپی که تهیه کردید اقدام به بازگردانی و یا پاک کردن آن کنید.

بعد از اینکه بکاپ ساخته شد، می‌توانید با آن یک سرور خریداری کنید. برای این کار ابتدا وارد صفحه فهرست بکاپ‌های خود شوید. در جدول بکاپ‌های موجود روی سبد کلیک کنید. با این کار به صفحه خرید سرور انتقال پیدا می‌کنید که در آنجا می‌توانید سرور ابری خود را خریده و فعال‌سازی کنید.

به خاطر داشته باشید که گزینه بکاپ در ساید بار سمت راست پنل، زیرمجموعه IaaS قرار دارد.