پردازش گرافیکی

تاریخ آپدیت: 1401/10/28

پردازنده گرافیکی چیست؟

پردازنده گرافیکی یا GPU (Graphic Processor Unit) یکی از سرویس‌های جدید برای یادگیری ماشین، محاسبات علمی و شبیه‌سازی‌های سه‌بعدی است. بسیاری از پردازش‌های سنگین گرافیکی نیاز به زیرساخت‌های ویژه این کار دارند.
تشخیص سرطان، پیش‌بینی سیل و طوفان و خودکارسازی فرایندهای کسب و کار جهت افزایش بازدهی، تنها بخشی از توانایی سیستم پردازش گرافیکی است که با استفاده از این سیستم ممکن می‌شود.

پردازنده‌های گرافیکی چگونه کار می‌کنند؟

کار اصلی GPU رندر کردن و نمایش است و به طور کلی کارهایی که به نحوی از گرافیک بالایی برخوردار هستند.
در درون پردازنده‌ها یا CPU نیز یک GPU ضعیف برای انجام رندرهای گرافیکی محدود مانند نمایش دسکتاپ و… وجود دارد. اما برای انجام کارهای سنگین‌تر مانند گرفتن رندرهای سنگین از برنامه‌های طراحی و یا انجام بازی‌هایی که گرافیک بالایی دارند از GPU جداگانه و قوی استفاده می‌شود.

پردازنده‌های گرافیکی ایران سرور چطور کار می‌کنند؟

ابر ایران سرور با ارائه قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین خدمات GPU به عنوان سرویس، به شما کمک می‌کند تا بتوانید آینده‌ای هوشمندتر خلق کنید.
این سرویس با ارائه افزونه‌های دو کتابخانه پرکاربرد PyTorch و TensorFlow در قالب GPUaaS ابر ایران سرور، در دسترس شما قرار گرفته است. اما علاوه برآن، هر کتابخانه‌ی دلخواه دیگری را نیز می‌توانید به کار بگیرید. برای این کار تنها کافیست COMMAND مربوط به آن کتابخانه را اجرا کنید.

مقایسه CPU  و GPU :