رکورد PTR

تاریخ آپدیت: 1401/10/29

نوع : PTR

رکورد PTR مخفف Pointer record است که در فارسی به معنای اشاره گر می باشد.

یک رکورد اشاره گر (PTR) میزبان های مجاز برای یک آدرس IP معین را مشخص می کند.

DNS، نام دامنه را با آدرس های IP مرتبط می کند. رکورد pointer (به اختصار PTR) نام دامنه مرتبط با یک آدرس IP را ارائه می دهد. رکورد PTR دقیقاً برعکس رکورد A است که آدرس IP مرتبط با نام دامنه را ارائه می دهد.

رکوردهای DNS PTR در جستجوهای معکوس DNS استفاده می شود. هنگامی که کاربر سعی می کند به یک نام دامنه در مرورگر خود دست یابد، جستجوی DNS رخ می دهد که نام دامنه را با آدرس IP تطبیق می دهد. جستجوی معکوس DNS برعکس این فرآیند است: این یک پرس و جو است که با آدرس IP شروع می شود و نام دامنه را جستجو می کند.

 

مدت اعتبار: TTL)(Time to live))

TTL (مخفف عبارت Time-to-Live) مدت زمانی است که تعیین می‌کند داده‌های یک بسته (Packet – پکت) در شبکه چه مدت فعال بماند. پس از پایان این مدت زمان مشخص، بسته مورد نظر از داخل شبکه توسط روتر (Router) حذف می‌شود.

 

کاربرد رکورد PTR:

رکوردهای PTR در جستجوهای معکوس DNS استفاده می شوند. کاربردهای رایج DNS معکوس عبارتند از:

ضد هرزنامه: برخی از فیلترهای ضد هرزنامه ایمیل از DNS معکوس برای بررسی نام دامنه آدرس‌های ایمیل استفاده می‌کنند و ببینند آیا آدرس‌های IP مرتبط احتمالاً توسط سرورهای ایمیل قانونی استفاده می‌شوند یا خیر.

عیب‌یابی مشکلات تحویل ایمیل: از آنجایی که فیلترهای ضد هرزنامه این بررسی‌ها را انجام می‌دهند، مشکلات تحویل ایمیل می‌تواند ناشی از پیکربندی اشتباه یا گم شدن رکورد PTR باشد. اگر دامنه ای سابقه PTR نداشته باشد، یا اگر رکورد PTR حاوی دامنه اشتباه باشد، سرویس های ایمیل ممکن است همه ایمیل های آن دامنه را مسدود کنند.

ورود به سیستم: گزارش‌های سیستم معمولاً فقط آدرس‌های IP را ثبت می‌کنند. یک جستجوی معکوس DNS می‌تواند آن‌ها را به نام‌های دامنه برای گزارش‌هایی تبدیل کند که برای انسان قابل خواندن‌تر هستند.

 


آموزش مدیریت رکورد (افزودن – ویرایش – حذف)