دیسک ابری چیست؟

تاریخ آپدیت: 1401/10/29

دیسک ابری چیست؟

دیسک ابری یا بلاک استوریج، فضایی برای ذخیره‌سازی است که به ماشین کاربر می‌چسبد. دیسک ابری شبیه یک هارد اکسترنال عمل می‌کند و با اضافه شدن به ماشین، فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این دیسک‌ها در فضاهای ثابت تعریف شده‌اند.

دیسک ابری چگونه کار می‌کند؟

هر دیسک می‌تواند به عنوان یک درایو دیسک مستقل در نظر گرفته شود و توسط یک سیستم عامل که روی ماشین اصلی قرار دارد کنترل می‌شود. کاربر بعد از خرید می‌تواند دیسک خود را به یکی از ماشین‌هایی که دارد وصل کرده و از این فضا استفاده کند. بعد از این که کار خود را تمام کرد، دیسک را از ماشین جدا کرده و به ماشین دیگری مجددا وصل کند.

در ضمن کاربر می‌تواند هیچ ماشینی نداشته باشد و تمام داده‌های خود را روی یک دیسک ابری نگهداری کند. سپس در زمان لازم ماشینی را خریداری کرده و دیسک ابری را به ماشین مورد نظر وصل کند.

دیسک‌های ابری ایران سرور چطور کار می‌کنند؟

دیسک‌های ابری در ایران سرور با سخت‌افزاری قدرتمند و ارائه انواع فضاهای ذخیره‌سازی این امکان را به کاربر می‌دهند تا به صورت ساعتی و ماهانه این دیسک‌ها را خریداری و به ماشین‌های خود بچسبانند. انواع پلن‌ها با حجم‌های متفاوت ذخیره‌سازی وجود دارد و کاربر بنا به استفاده می‌تواند یکی از این پلن‌ها را انتخاب کند.