علت مسدودی پورت‌های 25 و 465 در سرورهای مجازی آلمان (Hetzner)

تاریخ آپدیت: 1402/06/11

در این مطلب می‌خواهیم درباره علت مسدودی پورت‌های پیش فرض ایمیل 25 و 465 smtp هنگام  ارسال ایمیل در سرورهای ایمیل توضیحات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

همانطور که می‌دانید smtp مخفف Simple Mail Transfer Protocol پروتکلی است که برای ارسال ایمیل استفاده می‌شود.

به طور کلی smtp مجموعه‌ دستوراتی است که انتقال ایمیل را تایید و هدایت می‌کند. در واقع زمانی که شما از طریق کامپیوتر شخصی خود می‌خواهید ایمیلی را ارسال کنید، اطلاعات از کامپیوتر شما به smtp server از طریق پروتکل smtp ارسال می‌شود.

اساسا SMTP شبیه یک پستچی عمل می‌کند، که نامه را از صندوق پست شما می‌گیرد و به گیرنده تحویل می‌دهد. برای مثال فرض کنید، می‌خواهیم  از  ایمیل iranserver@gmail.com  برای ارسال استفاده ‌کنیم  و  ایمیل test@domain.com گیرنده  است، smtp سرور شما نیز smtp.gmail.com است. در مرحله اول ارسال ایمیل به smtp سرور و سپس به سرور گیرنده صورت می‎گیرد. پس از آن ایمیل داخل سرور گیرنده (recipient’s email server) نگهداری می‌شود.  درنهایت گیرنده می‌تواند با وارد شدن به اکانت ایمیل خود از طریق پروتکل imap یا pop3 نسبت به دانلود ایمیل یا بررسی آن از طریق webmail اقدام کند.

تاریخچه مختصری درباره پورت‌های smtp ؛ 25 – 465 – 587

پورت 25 جزو قدیمی‌ترین پورت‌های ثبت شده است. این پورت به عنوان پورت پیش فرض جهت برقراری ارتباط ایمیل از طریق اینترنت با استفاده از SMTP استفاده می شود.

پورت  465  نیز  به عنوان یکی دیگر از پورت‌های smtp  شناخته شده است که توسط سازمانInternet Assigned Numbers Authority یا همان IANA به عنوان یکی از پورت های smtp ثبت شده است.

تفاوت پورت 25  با 456 در این است که برای ارسال ایمیل smtp تحت SSL/TLS از 465 استفاده می‌کنند.

در ابتدا این پورت برای رمزنگاری و تایید اعتبار smtps روی smtp استفاده می‌شد و برای ارسال ایمن ایمیل با استفاده از  SSLمعرفی شد.

پورت 456 از آنجایی که فقط از طریق IANA ثبت شد و به عنوان یک RFC به IETF ارسال نشد، هرگز به طور کامل به عنوان یک پورت رمزگذاری شده برای SMTP مورد استفاده قرار نگرفت و جزء  استاندارد های IETF برای پروتکل smtp معرفی نشد.

در سال 1997 ، IETF StartTLS را در پورت 587 به عنوان پروتکل رمزگذاری برای ارسال پیام SMTP استاندارد کرد.

 

چرا داخل سرورهای مجازی آلمان (Hetzner) امکان ارسال ایمیل وجود ندارد؟

متاسفانه ارسال هدفمند ایمیل‌های اسپم مشکل بزرگی در میان ارائه دهندگان ابری است. به منظور مقابله  با این مشکل، ما در این سرورها ترافیک داده خروجی را در پورت‌های 25 و 465 در تمام سرورها به طور پیش فرض مسدود می‌کنیم.

این اقدام احتیاطی در میان ارائه دهندگان سرورهای مجازی آلمان استفاده می‌شود و به جلوگیری از استفاده نادرست از پورت‌ها کمک می‌کند. البته که پیش از رفع مسدودی این پورت‌ها برای مشتریان جدید، باید اعتمادی ایجاد کنیم.

با این حال، به محض اینکه حداقل یک ماه ثبت نام کرده و حداقل  یک فاکتور را پرداخت کرده باشید، می‌توانید از فرم محدودیت برای رفع انسداد پورت‌های 25 و 465  (در موارد خاص) استفاده کنید.

در قسمت استعلام می‌توانید پرونده خود را شرح دهید و جزئیات بیشتری را به ما ارائه دهید.

از طرف دیگر، پورت 587 همچنین می‌تواند برای ارسال ایمیل از طریق ارائه دهندگان خدمات خارجی/خدمات پست الکترونیکی استفاده شود.

پورت 587 مسدود نیست و برای استفاده از آن نیازی به درخواست محدودیت نیست.

 

مسدود شدن پورت‌های 25 و 465 در سرورهای مجازی آلمان (Hetzner)

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، hetzner  تصمیم گرفت جهت جلوگیری استفاده از سرورها (smtp سرور ) برای ارسال اسپم و هرزنامه‌ها، پورت outgoing 25  به همراه پورت 465 را مسدود کند.

می‌توانید به جهت رفع موضوع پس از خرید سرورهای مجازی آلمان از ارائه دهنده هاستینگ خود به جهت رفع مسدودیت پورت‌های 25 و 465، درخواست مکاتبه از طریق تیکت با hetzner  را بخواهید تا موضوع استفاده از سمت hetzner بررسی و در صورت امکان پورت 25 باز گردد.

همچنین می‌توانید نسبت به استفاده از پورت 587 بدون ارسال درخواست به hetzner اقدام به ارسال ایمیل نمایید.