آموزش فعالسازی احراز هویت دو مرحله‌ای

تاریخ آپدیت: 1402/10/10

برخی افراد تصور می‌کنند که با انتخاب یک رمز عبور بسیار سخت و قوی، دیگر امکان سواستفاده از حساب کاربری آن‌‌ها وجود ندارد. اما این تصور اشتباه است! در این مطلب می‌‌خواهیم شما را با یک فوت کوزه‌‌گری برای بالا بردن امنیت اکانتتان آشنا کنیم.

بدون شک تا به حال گزینه احراز هویت دو مرحله‌‌‌‌ای یا Two-Factor Authentication به چشمتان خورده است. اما آیا می‌‌‌‌‌دانید 2fa code به چه معناست و در چه جاهایی به کار ما می‌‌آید؟ احراز هویت دو مرحله‌‌‌‌‌ای، روشی آسان و سریع برای بهبود امنیت حساب کاربری شما در سایت‌‌ها و اپلیکیشن‌‌های مختلف است. با استفاده از این قابلیت کاربردی، حتی اگر شخصی به رمز عبور شما دسترسی داشته باشد، نمی‌‌‌تواند وارد حساب کاربری‌‌تان شود. با ما همراه باشید تا با این قابلیت مهم در چند گام ساده آشنا شویم.

آموزش گام به گام فعالسازی احراز هویت دو مرحله‌ای

  1. برای فعالسازی احراز هویت دو مرحله‌ای ابتدا در سایت ایران‌سرور با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور، وارد حساب کاربری خود شوید.
  2. از افزونه سمت چپ روی گزینه «تنظیمات امنیتی» کلیک کنید.
  3. در این قسمت می‌توانید تنظیمات امنیتی حساب خود را مشاهده کرده و با کلیک روی دکمه «فعالسازی»، فرایند احراز هویت دو مرحله‌ای را آغاز کنید.


  4. در این مرحله، یک برنامه احراز هویت مانند Google Authenticator یا Duo را روی سیستم خود نصب کنید. حال بعد از اسکن کد QR، کد احراز هویت را در فیلد مشخص شده وارد کرده و روی دکمه «ارسال» کلیک کنید.
  5. تبریک می‌گوییم! احراز هویت دو مرحله‌ای شما با موفقیت انجام شد.
  6. با تکمیل مراحل بالا، هربار که می‌خواهید وارد سایت شوید، پس از وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور با تصویر زیر مواجه خواهید شد. در این مرحله کافی است کد یکبار مصرف را از داخل اپلیکیشن در فیلد مشخص شده وارد کنید و روی دکمه «ورود» کلیک کنید.
  7. برای غیرفعالسازی این قابلیت نیز باید وارد بخش تنظیمات امنیتی شده و با وارد کردن رمز ورود حساب کاربری، احراز هویت دو مرحله‌ای را غیرفعال کنید.


نکته مهم: اگر بنا به هر دلیلی، به تلفن همراه خود دسترسی نداشتید؛ می‌توانید با استفاده از کد پشتیبان وارد حساب کاربری خود شوید. پس حتما این کد را برای خود در یک جای امن ذخیره کنید.

همانطور که دیدید در با چند کلیک ساده می‌‌توانید امنیت حساب کاربری خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. برای شروع فرایند احراز هویت دو مرحله‌ای اینجا کلیک کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.